Skip to main content

Home
Media
News
Culture
Member Login
Contact Us
About Us
Site Map
Poems
Magazine
Services
Events
Press Release
Press Release 2009 - 2010

By blood I am Albanian, an Indian citizen and I belong to Jesus Christ's heart.

My friends, poets, writers, musicians, painters, etc..

Ministry of Education and Culture in Albania is adopting the celebration of the 100th birth anniversary of Mother Teresa.
In this case on. 04.06.2010 in the exhibition hall of the Fine Arts will open a major exhibition. The exhibition will include the painting of Mother Teresa, poetry about Mother Teresa, Mother Teresa, etc. music.
After this exhibition, it will go to Kosova and then in Macedonia!
In this case, Mother Teresa will be published for an encyclopedia with works dedicated to her life and work.
So who has the material as poetry, painting, music, etc., to communicate with me at tel. 0030/2732061672 oo30/6978717909 or pzyba@hotmail.com email ...
Materials to be let in foreign languages and non-Albanian authors.
For any uncertainty in the cell above; 
Thank you for your attention, PILO ZYBA GREQINene Tereza "Mother Teresa"
E TERA KRIJOHET VEC ME DASHURI (nga ANDI BICA) 
 BISEDE ME ZNJ FLUTURA ZAVALINA (BIDA) PRESIDENTE E SHOQATES KULTURORE 
“IMAZHI I VETVETES"
 
FALENDERIM PER NANEN E DASHURISE
Lutja kozmike e Nene terezes eshte shnderruar prej vitesh edhe per zonjen Flutura Bida me banim  ne shtetet E Bashkuara te Amerikes, ne nje lajtmotiv te jetes se saj ne ndihme te bashkekombesve emigrante nga Shqiperia e pertej kufijve te saj. Gjithcka nisi nga nje enderr, e cila I ndryshoi drejtimin e profesionit dhe pasionit per tiu gjendur te afermit ne ditet me te veshtira. Lexo Me Shume

Gazeta Shqiptare sot 2, korrik, 2009 
Skenderbeu: Një dramë e panjohur dorëshkrim i 1840 në arkivin e Zagrebit

Dr. Musa Ahmeti, Dr. Etleva Lala

Skënderbeu si njëri prej prijësave më të njohur të shekullit të XV-të, që i bëri ballë zgjerimit të Perandorisë Osmane20në Ballkan, është radhitur në mesin e heronjve më të nderuar të rilindasve kroatë. Ai do të konsiderohet si heroi më popullor i popujve të Ballkanit, i cili luftoi jo vetëm për të drejtat dhe lirinë e popullit shqiptar, Lexo Me Shume

65 vjet të gjenocidit çam  nga AGRON ALIBALI

Para disa ditësh, Senati Amerikan miratoi një rezolutë për zgjedhjet në Shqipëri. Po, më e rëndësishme se kjo ishte rezoluta e miratuar më 17 qershor 2009, ku Kongresi Amerikan, formalisht, dënoi legalizimin e skllavërisë dhe të segregimit racial në SHBA. Me të vërtetë, edhe pse mjaft të rëndësishme, zgjedhjet shkojnë e vijnë, ndërsa kujtimi i të shkuarës së hidhur dhe përpjekjet "për shërimin e plagëve të njërit prej krimeve më të mëdha kundër njerëzimit në histori [Deklarata e Harry Reid],
Lexo Me Shume

KU ME MBETE TI RINI
ARTISTI SHERIF MERDANI NE SKENEN E NEW YORKUT
 
 30 Maj  , 2009 , 227E 56th street ne Restorantin Desare  Bistro , (ishte emailli I derguar nga Zoti Deni Blloshmi)
 KU ME MBETE TI RINI
ARTISTI SHERIF MERDANI NE SKENEN E NEW YORKUT 
 Ne 30  Mai  , 2009 , 227E 56th street ne restorantin  Bistro , (ishte emailli I derguar nga Zoti Deni Blloshmi,) organizohet nje mbremje e kendeshme me kengetarin, artistin e merituar zotin SHERIF MERDANI.
Menjehere ne memorjen  time vershuan  kujtimet e bukura qe kisha ruajtur per kete kengetar.Jo vetem une por I gjithe brezi im . Lexo Me Shume

    Sejdiu kundër ndryshimit të Marrëveshjes së Kumanovës
27 Dhjetor, 2008
Une bashkohem me reagimin e presidentit te Kosoves .Kosova eshte shtet i ri ne komunitetin europian dhe si shtet vendos vete me ligjet e saj .Trupat serbe duhet te largohen nje ore e me pare .Mjaft , mjaft me gjak nga Kosova.lereni shtetin e Kosoves te zbatoje ligjet e tijsic ben cdo shtet.Serbia le te mbroje token Serbe dhe jo trojet e nje populli qe u lind , u rrit dhe do te vdese ne vendin e tij etnik.Lereni popullin e kosoves te marre nje moment fryme se u be kohe e gjate qe po derdh shume gjak.Opinioni im eshte LARGOHU SERB NJEHERE E PERGJITHMONE NGA KOSOVA MARTIRE SE ASNJEHERE SDO TE LEJOJE TA OKUPOSH ATE. 
Flutur Bida Zavalina AACO PRESIDENT USA
  •      Albanian Newspaper Kosovo-Sot.info

Sot, protestë për sovranitet
27 Janar, 2009 më 17:21:23  

POPULL IM I DASHUR SHQIPTAR
I gjithe albania american komunity ju mbeshtet dhe jemi ne proteste bashke ju.Asnjehere sdo te ndahemi nga ju, kudo dhe kurdohere do tju mbeshtesim, sepse po ruani dhe mbroni token tuaj shtepine tuaj.Ashtu sic luftoi Isa Buletini Mit’hat Frashery ,
 Lexo Me Shume


Vdes në Nju Jork, në moshën 51- vjeçare, ish-Ambasadori i Shqipërisë në SHBA, Lublin Dilja06 
February, 2009 07:22:58

Me hitherim te madh mora lajmin e hidhur te vdekjes se parakohshme te bashkatdhetarit ,te patriotit tim Elbasanas zotit Lublin Dilja.Si elbasanase , Si Presidente e Organizates Amerikan Albania Komunity "JETA E RE" I shpreh ngushellimet e mija personale si dhe te komunitetit shqiptar te amerikes familjes se te ndjerit, gruas se tij Zonjes Leonora Dilja , dy femijeve te tij Leonard dhe Kevin Dilja.II 'PERJETSHEM QOFTE KUJTIMI I TIJ"
Nga Flutur Bida Zavalina PRESIDENTE AACO"Jeta E Re"New York, NY 
Flutur BIda Zavalina


NJE VIT KOSOVE E LIRE
Kjo eshte fjala e hapjes e mbremjes jubilare
 
Wednesday, 25 February 2009 13:45
Te dashur bashkeatdhetare , te nderuara zonja dhe zoterinj miresekeni ardhur ne kete mbremje festive te perurimit te nje vjetorit te pavaresise se Kosoves te organizuar nga organizata me e re e komunitetit shqiptar ketu ne amerike ALBANIAN AMERICAN COMMUNITY “JETA E RE”.Eshte nder dhe kenaqesi , eshte privilegj qe nga ky podium I vogel tu sjell te gjithe juve mirenjohjen dhe respektin me te madh  te organizates sone aaco “Jeta e re” ne kete darke jubilare . Lexo Me Shume